כניסה לפורטל המפתחים

שאלות ותשובות נפוצות

כתפיסת שירות חדשנית ומסקרנת הבנקאות הפתוחה מעוררת לא מעט שאלות.

ריכזנו עבורכם כאן תשובות לשאלות הנפוצות.

לא מצאתם תשובה לשאלה שלכם?  פנו אלינו ונשמח לענות

מהי בנקאות פתוחה?

הבנקאות הפתוחה (Open Banking) היא  גישה חדשה בעולם הבנקאות, המעודדת פיתוח מוצרים ושירותים פיננסיים מתקדמים ללקוחות הבנקים. בשנים האחרונות הבנקאות הפתוחה צוברת תאוצה בעולם ובמיוחד במדינות אירופה.

בדומה לבנקים המובילים בעולם, בנק מרכנתיל אימץ את מודל הבנקאות הפתוחה באמצעות פלטפורמה המתממשקת לחברות חיצוניות, המציעות דרכה, ללקוחות הבנק, פתרונות פיננסים חדשניים ואפליקציות בתחום הפינטק.

הפלטפורמה מאפשרת לחברות לקבל גישה מאובטחת למידע הפיננסי של לקוחות הבנק, בכפוף להסכמתם לכך, וכן להפנות את לקוחות הבנק אל חשבונם שבאתר הבנק, לצורך ביצוע רכישה של שירותים ומוצרים שהחברה מציעה.

קראו עוד על בנקאות פתוחה במרכנתיל

איך עובדת הבנקאות הפתוחה במרכנתיל?

פלטפורמת הבנקאות הפתוחה של בנק מרכנתיל מאפשרת לחברות חיצוניות להציע ללקוחות הבנק שירותים פיננסיים המתבססים על קבלת מידע, וכן לבצע פעולות בחשבונות הלקוחות, בכפוף להסכמתם. פלטפורמת הבנקאות הפתוחה של בנק מרכנתיל פועלת בסטנדרט התקשורת הבינלאומי המקובל בתחום, באמצעות ממשקי API ופרוטוקול REST אחיד ופתוח.

קראו עוד על בנקאות פתוחה במרכנתיל

למי מיועדת הבנקאות הפתוחה?

פלטפורמת הבנקאות הפתוחה מיועדת לחברות, לעסקים ולחברות סטארט, אשר מעוניינים לפתח מוצרים ושירותים פיננסיים חדשניים ללקוחות מרכנתיל, וכן עבור חברות המעוניינות לייעל את תהליכי העבודה הפנימיים שלהם תוך יצירת ממשק ישיר לחשבונן בבנק.

ההצטרפות לשירותי הבנקאות הפתוחה של בנק מרכנתיל, תיבחן בהתאם להצעת הערך שיש בכוחו של החיבור להניב ללקוחות הבנק ולחברה המציעה.

חברות שיש ברשותן תעודות אשר הונפקו ע"י ממשל זמין, ייהנו מגישה לשירותי ה API וקבלת מידע בהתאם לרגולציה.

מעוניינים להצטרף לשירותי הבנקאות הפתוחה? למילוי טופס הצטרפות לחצו כאן

האם מפתחים עצמאיים (שאינם חברות) יכולים להצטרף לשירות?

בשלב זה השירות פתוח בפני חברות בלבד.

איך מקבלים גישה לפלטפורמה?

שלחו פניה לצוות הבנקאות הפתוחה במרכנתיל.

הצוות יעבור על פנייתכם ובאם הפניה תמצא מתאימה, ניצור אתכם קשר לסיכום תנאי ההתקשרות, ונפתח בפניכם את הגישה לפלטפורמה. 

האם עלי לנהל חשבון בבנק מרכנתיל כדי להצטרף לשירות?

לא. הפלטפורמה מיועדת לכל חברה המעוניינת להציע ללקוחות הבנק שירותים ומוצרים פיננסיים מתקדמים, וההצטרפות אליה נבחנת עפ"י פוטנציאל הערך ללקוחות הבנק, ללא קשר לשיוך הבנקאי של חשבון החברה המפתחת.

האם ההצטרפות לשירות כרוך בתשלום?

הצטרפות החברה המפתחת לפלטפורמת הבנקאות הפתוחה והשימוש בה כרוכים בתשלום דמי שימוש לבנק. לקוחות הבנק לא יידרשו לשלם עבור השימוש ביישומי הפלטפורמה, אך ייתכן ויחויבו בתשלומים אחרים, בכפוף לתנאי החשבון.

האם ניתן לקבל גישת API למידע מחשבון הבנק של החברה?

חברות גדולות, המעוניינות בכך, יכולות לקבל גישה למידע מחשבונות הבנק שלהן, באמצעות ממשקי API בין מערכות ה-  ERP הארגוניות למערכות הבנק. 

למידע נוסף בנושא פנו אלינו.

אילו סוגי שירותים ניתן לצרוך באמצעות חיבוריAPI ?

בנק מרכנתיל מציע ללקוחותיו מגוון רחב של שירותי קבלת מידע וביצוע פעולות בחשבונם, באמצעות פלטפורמת API.

צוות הבנק פועל להוספת שירותים נוספים. להתעדכנות בשירותים החדשים עקבו אחר פרסומי הבנק.

איך מתבצע הפיתוח של אפליקציה חדשה על פלטפורמת הבנקאות הפתוחה?

לאחר קבלת אישור לבקשת ההצטרפות, תינתן לכם גישה לסביבת הפיתוח ((Sandbox של פלטפורמת הבנקאות הפתוחה. בסביבה זו תבצעו חלק מהפיתוח, וכן בדיקות תוכנה ומבדקים שונים לרבות בדיקות אבטחת מידע. עם סיום שלב הפיתוח והבדיקות, ובכפוף לקבלת אישור הבנק וחתימה על הסכם ההתקשרות בין החברה המפתחת לבנק, האפליקציה תועבר לסביבת Production ותעלה לאוויר.

אם ברשותכם תעודות שהונפקו על ידי ממשל זמין, בהתאם להנחיות בנק ישראל, תוכלו להיכנס ישירות לפורטל על מנת להתחיל ולפתח את האפליקציה שלכם.

כיצד לקוחות הבנק מתירים לאפליקציה לגשת לחשבונם?

עם התקנת האפליקציה, או בעת השימוש הראשוני בה, הלקוח מופנה לאתר הבנק או לאפליקציה שלו בכדי לאמת את זהותו ולייפות את כוחה של החברה המפעילה את האפליקציה לקבל מידע מחשבונו, או להפנותו לחשבון לצורך ביצוע פעולות.

תהליך זה אחראי ליצירת משולש באמון בין הבנק, הלקוח והאפליקציה החדשה – ונקרא Oauth2.

האם סביבות הפיתוח (Sandbox) - וסביבת ה-Production  זהות?

שתי הסביבות זהות באופן מוחלט מבחינת המבנה והשירותים הניתנים בהן. ההבדל היחידי בין הסביבות הוא בכך שהמידע בסביבת ה- Sandbox הינו דמה (פיקטיבי), ומיועד אך ורק לצורך ביצוע בדיקות.